עורכי דין נדלן
מאמרים
חתימה על זכרון דברים בעסקת מקרקעין
תביעה לפינוי מושכר- או: איך להתמודד עם שוכר סורר?
בתים משותפים, רישום בית משותף וסכסוכי שכנים (תביעות בפני המפקח/ת על המקרקעין)
10 טיפים לדיירים בנושא תמ”א 38
תרמית: מגרש בהרצליה נמכר ללא ידיעת בעליו - מאמר מאת עו"ד גיל מזרחי - פורסם ב- 28.07.14 באתר YNET
הזכויות שהלכו לאיבוד - מאמר מאת עו"ד גיל מזרחי - פורסם באתר YNET
3.5 מיליון ש' בין חברים: עסקת נדל"ן שקרסה – מאמר מאת עו"ד גיל מזרחי- פורסם ב- 6.2.14. באתר YNET
רכישת דירה “יד שניה”
הנדל"ן שלא מניב: שכירות עסקים בדמי מפתח - מאמר מאת עו"ד גיל מזרחי - פורסם ב- 27.1.14 באתר YNET
לא לעולם חוסן – מאמר מאת עו"ד גיל מזרחי - פורסם באתר YNET
רכישת דירה מקבלן
איך קונים דירה מכונס נכסים? – הסיכוי והסיכון
[ פירוק שיתוף במקרקעין ]
רישום בית משותף

צור קשר

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם
שלח

פירוק שיתוף במקרקעין

עפ"י חוק המקרקעין הישראלי, לכל שותף בנכס הזכות לדרוש את פירוק השיתוף.

מתי נדרש פירוק שיתוף?

פירוק שיתוף נדרש כאשר השותפים או מי מהם אינם יכולים ליהנות מהנכס כל עוד הם שותפים בו מאחר והם מסוכסכים או אינם מסכימים על ניהולו השוטף של הרכוש (למשל, שיפוצו, השכרתו, וכדו') או במקרים בהם קיימות בין השותפים מחלוקות על השימוש בנכס, או מימוש הזכויות בו (בניה, מכירה, שעבוד וכדו').

בין אם מדובר ביורשים מסוכסכים או בעלי רצונות וצרכים שונים, בין אם מדובר במשקיעים בנכס משותף או בשכנים בעלי יחידות המצויות באותו מבנה, שותפים לקרקע וכדו', קובע החוק כי כל שותף יכול לדרוש את פירוק השיתוף, ובלבד שיעשה זאת בתום לב, והפירוק יכול להתבצע במספר דרכים- התאם לנסיבות כל מקרה. 
 

האם ישנה עדיפות למי מהשותפים?

התשובה היא לא. גם שותף אשר לו אחוז בודד מתוך הנכס יכול לדרוש את פירוק השותפות וזאת מתוך הכרת החוק כי לכל שותף הזכות ליהנות ולממש את קניינו ללא הפרעה.

כיצד מתבצע פירוק שיתוף במקרקעין בפועל?

חלוקה "בעין" או בדרך של "רישום בית משותף"

באם הדבר אפשרי, ניתן לחלק פיזית את הנכס מבלי למכרו כך שכל שותף ירשם כבעלים בחלקו בלבד (ולא באחוזים מכלל הנכס). זו הדרך הטובה והפשוטה ביותר אשר אינה מאלצת את השותפים למכור את חלקם בנכס מבלי שירצו בכך אך לא תמיד ניתן לבצע חלוקה כזו. כמו כן, חלוקה זו מותנית במאפייניו הפיזיים של הנכס ולעיתים גם ביכולת של בעלים אחדים לפצות בעלים אחרים בכסף לצורך איזון וחלוקה הוגנת.

לדוגמא:

כאשר מדובר בקרקע בה שני שותפים - ניתן לחלק אותה לשני חצאים מסומנים כך שכל שותף יקבל מחצית מסוימת.

כאשר מדובר במבנה מסוג בית משותף – ניתן לבצע רישום בית משותף המפריד כל יחידת דיור לבעליה בנפרד.

חלוקה בדרך של מכירה לצד ג' או לאחד השותפים

במקרים בהם אין אפשרות לבצע חלוקה בעין, ניתן להציע את הנכס בשוק החופשי ולמכרו לצד ג' ואולם, בית המשפט יקפיד שלא לבצע פירוק בדרך זו באם יש בכך כדי לגרום נזק כספי ניכר למי מבעלי הזכויות.

כמו כן, יוכל כל אחד מהבעלים להציע לרכוש את חלקיהם של שותפיו בנכס ואולם, גם כאן, יש לקבל את הסכמת השותפים או באם מתבצע הליך של מכירה פומבית- על אותם בעלים להציע את ההצעה הגבוהה ביותר ולשכנע את בית המשפט כי מכירת חלקי שותפיהם לנכס אליהם תהא הפתרון הכלכלי, הנכון והיעיל ביותר.

תביעות לפירוק שותפות במקרקעין מוגשות למספר בתי משפט בהתאם לסמכות העניינית הנתונה להם לפי נסיבות כל מקרה. תביעת פירוק שיתוף במקרקעין יכולה להיות מוגשת בבית משפט השלום, בבית המשפט המחוזי ובבית משפט לענייני משפחה- הכל בהתאם לנסיבות המקרה.

ליעוץ בנוגע לפירוק שיתוף במקרקעין - צלצל עכשיו 03-5600008 או צור קשר בפניה מקוונת

 *כל האמור לעיל נאמר ללא כל התייחסות מעמיקה ובחינת נסיבות מקרה ספציפי ועובדותיו ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה ולא יהווה כל המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. הדברים נכונים למועד כתיבתם. יש לפנות ולהתייעץ עם עו”ד המתמחה בתחום הספציפי ובהתאם לנסיבות המקרה בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול עליו בלבד.